side-area-logo
הלוואות לעסקים

הלוואות לעסקים

הלוואות לעסקים, המכונות גם מימון עסקי, הן מוצר פיננסי אלמנטארי במשק המקומי והעולמי. מדובר בהלוואות מסוגים שונים אשר נועדו לספק מקורות מימון לעסק עבור מגוון מטרות, כדוגמת הקמה, תשלום הוצאות וחובות, התרחבות או הגדלת תזרים מזומנים. למעשה, הלוואות לעסקים אלו מהוות צורך כלכלי חיוני ליציבות המשק ולמינופו, ובלעדיהן לא היה ניתן לנהל שוק חופשי. באופן כללי, מקורות מימון לעסק עשויים להיות הלוואות בנקאיות או חוץ בנקאיות.

 סיבות לנטילת הלוואות עסקיות

 הלוואות עסקיות נדרשות לעסקים מכל קנה מידה ובכל שלב, בין מדובר במיזם, בעסק חדש או ותיק, או בחברה המצויה בהתרחבות. כמו כן, ההלוואות משרתות עסקים מכל תחום עיסוק, הן במגזר הפרטי והן בציבורי. קיימות סיבות רבות ושונות המובילות לנטילת הלוואה, כאשר עבור רובן יש צורך בהצגתה של תוכנית עסקית אודות פעילות העסק בעבר, כיום ובעתיד. הסיבות העיקריות לנטילת הלוואה הינן:

 • מיזם או הקמת עסק חדש הדורש מקורות מימון לצורך הקמה, רכישת מלאי ראשוני ותפעול. הלוואות לעסקים אלו ניתנות לרוב על סמך בטחונות וערבויות.
 • הלוואות לעסקים לשיקום עסק עקב חובות, כשלים ניהוליים, חוסר בתזרים מזומנים, או כל מצוקה פיננסית אחרת שהעסק ניקלע אליה. במקרים אלו קשה יותר לקבל הלוואות לעסקים בשל אלמנט הסיכון הגבוה שקיים בהן, ומכאן שהתנאים לקבלתן יהיו לרוב נוקשים יותר.
 • הלוואה למטרות גדילה ומינוף – כדי לקבלה יש צורך להציג בפני מקורות המימון את יציבותו הפיננסית של העסק, וכן את תוכניות הצמיחה וסיכויי הצלחתן בתוכנית עסקית מסודרת.

 מקורות מימון להלוואות

 הלוואה עסקית ניתן להשיג ממקורות מימון שונים ומגוונים, כאשר לכל מקור יש את תנאים, חסרונות ויתרונות אופייניים. את ההיבטים המרכזיים הללו כדאי להכיר לפני הבחירה במקור מימון מסוים:

 • מקורות מימון אישיים כגון הון אישי וקבלת הלוואה ממשפחה, חברים או מכרים.
 • הלוואה בנקאית – זהו מקור מימון נפוץ וזמין הפתוח בפני מרבית העסקים, עבור סכומים משתנים וסיבות מגוונות.
 • הלוואות חוץ בנקאיות – מוצעות על ידי מקורות פרטיים כדוגמת חברות השקעות, חברות כרטיסי אשראי, משקיעים, הלוואות ליסינג או חברות ביטוח.
 • הלוואות לעסקים וקרנות סיוע – אלו הם מקורות הלוואה של המדינה או קרנות וגופים אחרים המעוניינים לסייע לעסקים במשק המקומי.

 הלוואות חוץ בנקאיות

 עד לפני מספר שנים היו הבנקים המקור היחיד לקבלת הלוואות לעסקים, אך שינויים במדיניות הממשלה ובתפיסת המשק הובילו לפתיחת שוק ההלוואות גם בפני גורמים פרטיים מאושרים. כך לדוגמא, ניתן לקבל הלוואה חוץ בנקאית מחברות ביטוח או מחברות השקעות, כאשר תוכנית החיסכון הפנסיוני, ביטוח מנהלים וקופות גמל של הלווה משמשות כערובה לעסקה. הלוואות אלו ניתנות לאנשים פרטיים ולגופים עסקיים כאחד, והן לרוב מקלות יותר בתנאיהן מאשר הבנקים, עם אפשרות לסגור הלוואות בסכומים של עשרות אלפי שקלים גם דרך הטלפון או און ליין. יחד עם זאת, סכומי ההלוואות המגיעים ממקורות חוץ בנקאיים לרוב נמוכים יותר, ומשתנים בהתאם לנתוני העסק. כמו כן, גובה ההחזר יהיה לעיתים גבוה יותר מאשר פריסות ההחזרים המוצעות על ידי הבנקים, ולעיתים אחרות גם משתלם יותר. בשל סיבות אלו, לפני נטילת הלוואות חוץ בנקאיות יש לערוך סקר שוק ולהשוות בין ההצעות השונות, לרבות הצעות המגיעות מהבנקים.

 הלוואות בנקאיות

 למרות האפשרות לקבל הלוואה חוץ בנקאית, הלוואה עסקית מהבנק עדיין מהווה את המקור השכיח ביותר למטרות אלו. חשוב לדעת כי בעקבות התחרות בשוק כנגד מקורות מימון חוץ בנקאיים, כיום גם הבנקים מציעים אפשרויות לקבלת הלוואות לעסקים באופן מהיר דרך הטלפון או און ליין. כמו כן, בנקים רבים מתאימים ללקוחותיהם תוכנית הלוואות ייחודית. על מנת לקבל הלוואה בנקאית יש צורך בהצגת תוכנית עסקית מקצועית ומסודרת, המפרטת באופן ברור וריאלי את מצב העסק וצרכיו. חשוב לציין כי תנאי ההלוואות העסקיות אינם עשויים מיקשה אחת, ולמעשה ההלוואות כוללות מגוון גדול מסלולים המשתנים מבחינת גובה הריבית, פריסת התשלומים וגובה ההחזר החודשי. בנוסף, במקרים מסוימים במקום ליטול הלוואה עדיף להיעזר במסגרת אשראי לעסקים שהבנק מעניק, וזאת בתנאי שהריבית על אשראי שלילי משתלמת מזו המוחלת על הלוואה מסודרת. על כן, מומלץ לבצע סקר שוק מקדים ולנהל מו”מ מול הבנקים לפני שבוחרים בהלוואה הטובה והמתאימה ביותר עבור עסק מסוים.

 הלוואת סיוע לעסקים

 הלוואות לעסקים וקרנות סיוע לעסקים הן הלוואות מסובסדות אשר נועדו לסייע לחברות ולעסקים חדשים וותיקים לשרוד, לגדול ולשגשג. על מנת לקבל הלוואות מסוג זה יש לעמוד בקריטריונים שכל קרן מציבה, ולעיתים קרובות צריך גם להתמודד עם בירוקרטיה לא פשוטה. יחד עם זאת, מדובר בהלוואות בתנאים נוחים ומשתלמים. מספר דוגמאות של הלוואות עסקיות הן קרן סיוע לעסקים קטנים, מט”י, קרן שמש וקרן קורת. יש לציין כי חלק ניכר מן ההלוואות הללו אינן ניתנות ישירות על ידי הגופים הפילנתרופיים או המדינה, אלא מדובר בהענקת ערבות מצידם עבור הלוואה בנקאית.

 קריטריונים לקבלת הלוואה

 הלוואות לעסקים מוצעות כיום במגוון סוגים ומסלולים, החל בהלוואות קצרות ועד לארוכות טווח, דרך הלוואות עבור סכומים קטנים או גבוהים, ועד למספר גדול של סוגי ריביות ושיטות החזר. קבלת הלוואה ממקור בנקאי או חוץ בנקאי ניתנת על סמך בדיקת נתוניו של העסק המבקש, כאשר היקף וסוג הקריטריונים משתנים בין הגופים השונים ובהתאם לגובה ההלוואה המבוקשת. קריטריונים אלו מתייחסים בין היתר למצבו הפיננסי של העסק, מחזור ההוצאות וההכנסות התקופתי שלו, שיקים חוזרים, חובות והלוואות נוספות של העסק, ומוסר התשלומים של החברה. נתונים אלו יקבעו בין היתר את מידת הערבויות והביטחונות המבוקשים מהעסק, גובה ההלוואה שתאושר ותנאי פריסת התשלומים. חשוב להבין כי קבלתה של הלוואה עסקית הינה הליך פיננסי שיש לבצעו באופן מקצועי, וזאת על מנת להשיג את הסיוע ובתנאים הטובים ביותר . לכן, במקרים רבים מומלץ לעסקים לפנות לסיוע מקצועי של חברות ואנשים המתמחים במציאת מקורות מימון עסקיים.

 ההבדל בין הלוואות לעסקים צמודות מדד להלוואות על בסיס הפריים

בבואנו לקחת הלוואות לעסקים או משכנתאות, עלינו לבחור את המסלול המתאים לנו ואת סוג ההצמדה שתלווה את ההלוואה שלנו עד יומה האחרון ותגזור את כמות ואופן תשלומי הריבית שיתווספו לתשלומי הקרן. הבחירה בין הלוואה צמודה למדד להלוואה על בסיס ריבית הפריים מושפעת ממאפייני ההלוואה, אורך חייה הצפוי, ומאפייני הלווים עצמם. איך בוחרים? על כך ועוד, במאמר שלפניכם.

מהי הלוואה לעסק צמודת מדד?

הלוואה עסקית צמודת מדד היא הלוואה שמשתנה לפי השינויים במדד המחירים לצרכן במשק. הלוואה זו נחשבת יציבה יחסית בגובה ההחזרים החודשיים, וכשהמדד יורד סך ההחזר יורד גם הוא (עם זאת, כשהמדד עולה, התשלומים עולים ביחד איתו).

משכנתא צמודה למדד ניתן לקחת בריבית קבועה או בריבית משתנה (על פי עוגן שנבחר מראש).

מהי הלוואה עסקית הצמודה לריבית הפריים?

ריבית הפריים נקבעת על ידי נגיד בנק ישראל, והיא מפורסמת אחת לחודש כאשר היא נשארת בדרך כלל ללא שינוי. שינויים בגובה ריבית הפריים משפיעים על הריביות ואפיקי החיסכון השונים של הבנקים בהלוואות לעסקים.

הלוואה צמודה לריבית הפריים נחשבת הלוואה ספקולטיבית יותר, מכיוון שההחלטה להעלות את הריבית היא אישית, פתאומית ויכולה להיות משמעותית עבור גובה ההחזרים שלכם. אמנם, בהלוואה הצמודה לריבית הפריים ניתן להקטין את החשיפה למדד המחירים, אולם בדרך כלל הכיוון של שתי ריביות אלה הוא דומה, וכאשר מדד המחירים עולה, יש נטייה “ליישר” את ריבית הפריים על פיו.

מהם היתרונות והחסרונות של הלוואות לעסקים צמודות פריים או מדד?

היתרון המשמעותי בהלוואה צמודת מדד הוא ה”שקט היחסי” שהיא מביאה עימה. התשלומים החודשיים קבועים וידועים מראש והעלייה במדד היא איטית והדרגתית. אין הפתעות בתכנון התקציב המשפחתי. עם זאת, חיסרון של הלוואה בשיטה זו הוא תשלומי קנסות, עמלות, והפרשי היוון עם כל פירעון של הקרן או חלק ממנה.

הלוואה צמודה לריבית הפריים תעלה – או תרד – על פי הכרזותיו של נגיד הבנק, וזה כנראה לא יהיה בפחות מרבע אחוז, ובדרך כלל עד אחוז אחד. מדובר בעלייה לא מבוטלת בתשלומי ההלוואה החודשיים בדרך כלל, וללא הודעה או זמן התארגנות מראש.
היתרון של הלוואות לעסקים בריבית הפריים הוא תשלום מינימאלי של עמלות על החזר ההלוואה (או חלקה) לפני הזמן. בעוד בהלוואה צמודת מדד תצטרכו לשלם הפרשי היוון, קנסות והפרשים, בהלוואה צמודה לריבית הפריים בדרך כלל לא יתווספו עלויות נוספות להקטנת קרן ההלוואה.

אז מה עדיף?

הבחירה בין הלוואות לעסקים צמודות מדד להלוואות בריבית הפריים משתנה על פי נתוני המשק ונתוני ההלוואה. הנה כמה שאלות שכדאי לשאול בעת שמנסים לבחור בין שני מסלולים אלה:

 • מהו המצב במשק כיום? מה מצב ריבית הפריים ומהן התחזיות בנוגע אליו בעתיד?
 • מהו הצפי שלכם לביצוע החזרים ופירעון ההלוואה לאורך חייה?
 • מהו משך ההלוואה? בדרך כלל, ככל שמשך ההלוואה קצר יותר, כך הלוואה בריבית הפריים היא אטרקטיבית יותר.
 • מהו מקור הפירעון? האם הוא צמוד מדד או צמוד משתנים אחרים? אם כן, הצמדת ההלוואה לאותו משתנה (למשל המדד, עוגן כלשהוא, מט”ח, וכדומה) תנטרל את החשיפה לעלייה בגובה המשתנה.

סביבת הריבית הנמוכה

גובה הריבית משפיע על כל החלטה כלכלית, מחיר בשוק, ובחירות תקציביות בחיינו – מקטן עד גדול. לא תמיד אנחנו מודעים לגובה הריבית במשק, אולם באופן עקיף היא משמעותית לכל אחד מאיתנו. כיצד משפיעה ריבית נמוכה על המשק, על הצריכה הפרטית ועל המחירים בחנויות? כיצד משפיעה הריבית הנמוכה על התנהלות עסקית, חסכונות וגיוס כספים?

מהי הריבית וכיצד היא הופכת נמוכה?

המשק שלנו מתנהל באופן (כמעט) חופשי. המחירים נקבעים על פי הביקוש מול ההיצע, וכל אדם במשק יכול לעשות מה שהוא מבין עם הכספים העומדים לרשותו. החלוקה הבסיסית בשימוש בכספי ההכנסה שלנו היא בדרך כלל לצריכה מול חיסכון.

הריבית במשק היא מחיר הכסף. כמה כסף נקבל מהבנק אם נבחר לחסוך את הכסף שלנו? (כלומר, לאפשר לבנק להשתמש בו כרגע בתמורה לקבלת סכום גדול יותר לאחר תום תקופה מסויימת), כמה כסף נשלם לבנק אם נרצה ללוות ממנו? וכדומה. גובה הריבית משפיע על אטרקטיביות תכניות החיסכון וההלוואות ומכאן, הוא גם משפיע על כמות הכסף הפנויה לצריכה.

כאשר הריבית נמוכה – מחיר הכסף נמוך, אפיק ההלוואות הופך אטרקטיבי יותר (במילים פשוטות – “זול” לקבל כסף).

כאשר הריבית גבוהה – אפיק ההשקעות, הפקדונות והחסכונות, הופך אטרקטיבי יותר, מפני שהבנק יבטיח לשלם סכומי כסף גדולים יותר על כל שקל שתפקיד אצלו.

מדי חודש קובע בנק ישראל את גובה הריביות במשק (ריבית החובה, וריבית הפריים שהיא נגזרת של ריבית החובה)

מה השפעת הריבית הנמוכה על הצריכה הפרטית במשק?

כאשר סביבת הריבית נמוכה, אפיקי חיסכון הופכים פחות אטרקטיביים ביחס ל”בזבוז” הכסף על צריכה מיידית. הכדאיות של אפיקי ההלוואה עולה ומשקים רבים “מתפתים” לקחת הלוואות (אם כי פעמים רבות כאשר הריבית עולה ההלוואה עדיין קיימת, ועכשיו, בתנאים אטרקטיביים פחות). בסך הכל, כמות הצריכה צפויה לעלות – מה שיביא לעליית מחירים כתוצאה מעלייה ברמת הביקושים.

מהי השפעת הריבית הנמוכה על השקעות חוץ בנקאיות?

בדרך כלל, נראה עלייה בפעילות בבורסה ובאפיקי השקעה ספקולטיביים וחוץ בנקאיים בתקופה של ריבית נמוכה. זאת, מפני שהבנקים יציעו ריביות נמוכות באפיקי החיסכון – כך שבסופו של יום, נקבל את אותו הסכום שהפקדנו לאחר תום תקופת החיסכון. אם גובה הריבית נמוך ממדד המחירים לצרכן – נקבל ריאלית אפילו פחות ממה שהפקדנו בתחילת החיסכון. מתוך כך, הריבית הנמוכה מהווה תמריץ לבחירה באפיקי השקעה ספקולטיביים, בהם הפוטנציאל לרווח הוא גדול (אם כי גלום בדרך כלל באפיק ההשקעה גם פוטנציאל להפסד). לכן ניראה פעילות גוברת בהשקעות בורסאיות, השקעות במט”ח, השקעות בנדל”ן, וכדומה.

מהי השפעת הריבית הנמוכה על ההתנהלות העסקית במשק?

בסביבת ריבית נמוכה מחיר הכסף הוא זול, לכן קל יותר להשיג כסף. כשהריבית במשק יורדת, יורדים ביחד איתה גם הריביות על אג”ח, המלווים קצרי המועד (מק”מים), וההשקעות בעסקים הופכות אטרקטיביות (וזולות) יותר. אנשי עסקים צפויים להשיג הלוואות לעסקים או לגייס כספים בקלות יתרה.

 

רוצה לשמוע עוד?

לחץ כאן להשארת פרטים או התקשר ל-0545-300-381

בואו לבקר אותי ב – google+

admin

Leave a reply